bahco_a6710dm_11
bahco_a6710dm_11_2
bahco_a6710dm_11_3
bahco_a6710dm_11
bahco_a6710dm_11_2
bahco_a6710dm_11_3
BAHCO A6710DM-11 cardan spanner 1/4", twelve-sided, 11 mm
Product description:
  • Swivel sockets, 1/4" square drive
  • Bi-hex profile, metric sizes
  • Not suitable for machine operation
  • High performance alloy steel
  • Highly polished finish
Key features according to our expert
  • Width across flats: 11 mm
  • Connection size: 1/4"
  • Connection profile: Inner square
  • Length: 37 mm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314151756840
  • Supplier number: BAHCO A6710DM-11
Width across flats
11 mm
Length
37 mm
Length mm (l)
37.0 mm
Square drive width mm (d2)
12 mm
Socket width mm (d1)
15,3 mm
Weight g
30 g
Size mm
11 mm
Depth ball-bearing mm (t)
10 mm